Zakłady na bitcoin od miesięcy są przegraną bitwą z kryptonimem o ponad 200% od czasu jego marcowych lowsów. Korzystając z tego rajdu, co więcej, krypto walutowe akcje wydobywcze na rynkach amerykańskich znacznie przewyższają benchmark krypto walutowy.

W ciągu ostatniego roku dwie spółki zajmujące się wydobyciem kryptofuryliny – Riot Blockchain i Marathon Patent Group – zyskały odpowiednio 97% i ponad 128%. W tym samym okresie Bitcoin wzrósł o 3%.
W I kwartale 2020 r. spółki te osiągały umiarkowanie słabe wyniki w zakresie Bitcoinu, ale od połowy kwietnia obie wystartowały.

Wielkość obu firm odzwierciedla stosunkowo niewielkie rozmiary kryptońskiej przestrzeni, przy czym żadna z nich nie odnotowała kapitalizacji rynkowej powyżej 150 mln USD.
„Spillover z wracającego zainteresowania walutami kryptońskimi“ jest jedną z przyczyn ostatnich wzrostów akcji górniczych, jak twierdzi Ryan Watkins, analityk Bitcoin w Messari. „To naturalne, że zapasy górnicze rosną wraz z walutami kryptokurczowymi“, powiedział.

riot-mara
Powroty w związku z zamieszkami, maratonem i Bitcoinem od sierpnia 2019 r.

Źródło: Messari, Yahoo Finance

Zdolność wydobywcza Riot and Marathon wynosi obecnie 357 petahasha i 19 petahasha na sekundę.
Dobre wyniki spółek wynikają z rekordowego wolumenu handlu.

Dzienny wolumen w Maratonie wzrósł do rekordowego poziomu ponad 225 mln dolarów w dniu 3 sierpnia, z 1,6 mln dolarów miesiąc wcześniej. Trzy dni później spółka osiągnęła dwuletni haj w wysokości 5,25 dolarów za akcję.
Po tym, jak przez większą część lipca spółka podała mniej niż 5 mln dolarów, dzienny wolumen Riot również wzrósł do rekordowego poziomu 58 mln dolarów w dniu 3 sierpnia, krótko przed ustanowieniem nowego rocznego haju w wysokości 4,58 dolarów.

„To naturalne, że zapasy górnicze rosną szybciej niż bitcoin, ponieważ inwestorzy ustalają ceny na hossę, co może spowodować wzrost dochodów na balonie“, dodał Watkins.